Amerikalı astronot Peggy Whitson çok kozmik bir kadın

Peggy Whitson, Amerikalı bir astronot ve bilim insanıdır. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ilk kadın komutanıydı. Uzayda diğer tüm Amerikan astronotlarından daha fazla zaman geçirme rekorunu kırdı.

Peggy, gençken bile astronot olmak istiyordu. Liseden sonra Iowa Wesleyan Koleji’ne gitti. 1981’de biyoloji ve kimya alanında derece aldı. Daha sonra Houston, Teksas’taki Rice Üniversitesi’ne gitti. 1985 yılında biyokimya alanında doktora derecesi aldı.

Onun işi (ve geçici evi) Dünya’nın 400km dışında ve yörüngede dönen Uluslararası Uzay İstasyonundaydı!

Bu olağanüstü kadın, uzayda geçirdiği süre boyunca oldukça etkileyici rekorlar kırdı. Bunlara hep beraber bakalım.

– Şu an 61 yaşındaki Peggy, Kasım 2016’da ikinci görevine başladığında, uzaya giden en yaşlı kadın oldu (56 yaşındaydı)! 2017 Şubat ayında 57 yaşına girdi ve doğum gününü uzay gemisinde kutladı. Mumlarınızı uzayda üflediğini hayal edin!

– 7 Ocak 2017’de, altı buçuk saatlik bir uzay yürüyüşünü (uzayda bir astronot bir uzay gemisinden çıkıp yürümesine böyle denir) tamamladıktan sonra, bunu yapan en yaşlı kadın oldu!

– Bir kadın tarafından gerçekleştirilen toplam uzay yürüyüşü sayısının rekoru için Amerikalı astronot Sunita Williams ile berabere kaldı.

– İki keşif gezisi sırasında Whitson, uzayda yaklaşık 377 gün geçirdi.

– 24 Nisan 2017’de Whitson, herhangi bir NASA astronotu tarafından uzayda geçirilen en uzun süre rekorunu resmen kırdı! 2019’da bu rekoru başka bir kadın (Christina Koch) uzayda art arda 289 gün geçirerek kırdı.

Peggy’nin takdire layık yürüyüşünü buradan izleyebiliriz: https://www.youtube.com/watch?v=Q3-mK7VSma4&t=135s

Peki sizler astronot olmak ister miydi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir