Engelsiz Üniversite Ağı atölyelerle güçleniyor

Engelliler Konfederasyonu’nun “Engelli Üniversite Öğrencilerinin Savunuculuk ve Katılımcılık Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında düzenlenen Ankara Çalıştayı’na Uçan Süpürge Derneği de toplumsal cinsiyet ve medya atölyeleriyle destek veriyor.

Uçan Süpürge Haber Merkezi, 12 Haziran 2021

 

Engelliler Konfederasyonu’nun Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürütmekte olduğu “Engelli Üniversite Öğrencilerinin Savunuculuk ve Katılımcılık Kapasitesinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında düzenlenen Ankara Çalıştayı’nda toplumsal cinsiyet ve medya atölyeleri de var. Farklı şehirlerden engelli üniversite öğrencilerinin katılımıyla 16-18 Haziran tarihleri arasında yapılacak çalıştayın programında Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nden Selen Doğan’ın da iki atölyesi var.

“Katı Olan Her Şey Buharlaşıyor: Medyaya Bir de Buradan Bak” atölyesinde; medyanın toplumun zihin haritalarını nasıl çizdiğine, egemen olanın buyurgan diliyle medya içeriklerinin nasıl belirlendiğine, ön yargılar, ön kabuller ve ezberlerle biçimlendirilmiş söz ve eylemlerin medya aracılığıyla nasıl yayıldığına değinilirken, başka bir haberleşme dilinin, alışılmışın dışında bir söyleme biçiminin de mümkün olduğu üzerinde durulacak, hak temelli haberciliğin görülmeyeni gösterme, sesi kısılmış olanın sesine sahip çıkma kabiliyetine dikkat çekilecek ve insan hakları çerçevesinde haber alma hakkı ve haber vermenin etiği tartışılacak.

“Toplumsal Cinsiyet: Masada Oturmuyorsan Mönüdesindir” başlıklı atölyede ise öğretilmiş cinsiyet rolleri ve iki seçeneğe indirgenmiş cinsiyet kimliklerinin temel insan haklarının korunmasını nasıl zorlaştırdığı üzerinde durulacak ve ‘bir ölüm kalım meselesi’ olarak toplumsal cinsiyet eşitliğinin gündelik yaşantılarımızı nasıl dönüştürebileceği konuşulacak.

Üç günde altı atölye

Üç gün sürecek çalıştayda Sinan Ok “Savunuculuk ve Katılımcılık”, Gülcan Boyraz ““Beden, Kimlik, Mahremiyet Odağında Gençlerin İnsan Hakları”, Coşkun Gök “Engelli Hakları Savunusu için Proje Geliştirme” atölyelerini yürütecek. Programda ayrıca; Ömer Çetinkaya ile “Forum Tiyatro”, Onur Güngör ve Elifcan Koçyiğit ile “Engelli Üniversite Öğrencilerinin Sorunları” etkinlikleri, Ali Ulusoy ile “Erasmus Projesi ve Gençlik Katılımı” semineri, Tuncer Çakır ve Aydın Birkan Özkan ile de müzik dinletisi yer alıyor.

 

Ayrıntılı bilgi ve iletişim için: www.engelsizuniversiteagi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir