Girls Not Brides

Girls Not Brides (Çocuk Yaşta Evliliklerin Önlenmesi için Küresel Ortaklık Ağı) çocuk yaşta evliliklerin olmadığı bir dünya hedefiyle Mabel van Oranje tarafından kuruldu. Ağın tohumları barış ve insan hakları için birlikte çalışan bir grup bağımsız küresel liderin oluşturduğu The Elders grubu tarafından Eylül 2011’de atıldı. Girls Not Brides 2013 yılında bağımsız bir kurum haline geldi.

Bu ağ, çocukların evlendirilmemesi ve potansiyellerini hayata geçirebilmeleri için devletleri önlem almaya ve işbirliği yapmaya çağırırken, aynı zamanda bu alanda çalışan sivil toplum örgütleri ve aktivistlerin de güçlenmesini hedefleyen küresel bir girişim.

Dünya çapında 100’den fazla ülkede çocuk yaşta evliliği sona erdirmek için çalışan 1600’den fazla üye kuruluştan oluşan Girls Not Brides, çalışmalarını İngiltere’nin başkenti Londra’daki merkez ofisinde yürütüyor.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Girls Not Brides’ın Türkiye’deki ilk üyesidir ve kuruluşundan beri ağın çalışmalarına aktif katılmaktadır.

Ağın; üyelerin deneyimleri, öğrenmeler, kazanımlar ve siyasi ve sosyal gelişmeler doğrultusunda güncellediği Ortaklık Stratejisi 2025 yılına kadar ağ bileşenlerinin birlikte nasıl çalışacağına dair bir yol haritası sunuyor. Stratejiyi orijinal dilinde sitemizin Bilgi Belge Merkezi sekmesinde bulabilirsiniz.