Benim STEAM Ağım

“Benim STEAM Ağım”

 

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, 2017 yılından beri, kız çocukların eğitim süreçlerinde ve meslek seçiminde bilim ve teknoloji alanlarına yönlendirilmesine yönelik ülke genelinde kapsamlı projeler yürütüyor.

Kız çocuklar için bilim, teknoloji, mühendislik, tasarım ve matematik alanında ilk çevrimiçi ağ olan “Benim STEAM Ağım”, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayalı önyargılar ve klişelerin meslek seçimine olumsuz etkisini ortadan kaldırmak amacıyla, bilginin çoğalması ve deneyimlerin paylaşılması için kuruldu.

Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Tasarım ve Matematik terimlerinin İngilizce karşılıklarının baş harfleriyle oluşturulmuş bir kısaltma olan STEAM, bilim ve teknolojiyi temel alan bir eğitim stratejisi. Uçan Süpürge Derneği’nin toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısıyla geliştirip ülke genelinde uyguladığı STEAM projeleri, kız çocukları bu alanlarda eğitime yönlendirmeyi, cinsiyete dayalı kalıplar yerine hayalleri ve yetenekleri doğrultusunda meslek seçimine teşvik etmeyi hedefliyor.

Kadınlar düşük ve orta gelirli ekonomilerde, hızla büyüyen ve yüksek gelir getiren STEM/STEAM alanlarında yüzde 30 ve altında bir temsiliyete sahip.

“Benim STEAM Ağım” bilim, teknoloji, mühendislik, tasarım ve matematik alanlarında iş ve meslek sahibi olan kadınların bu deneyimlerini paylaşacakları, STEAM mesleklerini seçmek isteyen kız çocuklara rol model olacakları, kız çocukların STEAM alanındaki son gelişmeleri takip edebilecekleri çevrimiçi bir platform olacak.

Değişim kız çocuklarla başlayacak.

Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği’nin “Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar” projesi Ankara’da başladı. Bu proje Sivil Toplum için Destek Vakfı ve Turkey Mozaik Foundation işbirliğiyle hayata geçirilen Çocuk Fonu desteğiyle yürütülüyor.

“Benim STEAM Ağım” ise bu projenin hedeflerinden biri. Geçtiğimiz yıllarda kurduğumuz bu ağı yeniden yapılandırırken sizlerin katkısı ve katılımı çok kıymetli! Uzmanlığınız, saha deneyimleriniz, profesyonel ya da gönüllü çalışma alanlarınız ile platforma dahil olarak kız çocukların güçlenmesine el verebilirsiniz.

Ağa hangi alanlarda bilgi, deneyim ve becerilerinizle katkıda bulunabileceğinizi aşağıdaki form aracılığıyla bize iletebilirsiniz.

https://forms.gle/hq2eu4oZ2NnmJ28X9